Kuchnia lubelska

Kulinarne ciekawostki, przepisy na lubelskie potrawy, najlepsze restauracje

Lubelskie produkty z certyfikatem

Lubelskie produkty z certyfikatem

Tradycyjna kuchnia lubelska jest zdrowa, opiera się na naturalnych składnikach i recepturach, które przekazywane są od pokoleń. Dania są pożywne i charakteryzują się wyjątkowym aromatem. Lubelszczyzna słynie z żyznych gleb i dużego nasłonecznienia w związku z położeniem geograficznym.

Nasze zboża, owoce i warzywa są wyjątkowe w smaku. Lublinianie ponadto wielką wagę przywiązują do tradycji i poszanowania natury. Stąd też przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją lub przetwórstwem żywności opierają się w wielu przypadkach o produkty pochodzenia ekologicznego. Dlatego właśnie aż ponad 240 potraw z regionu lubelskiego zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ta wielość certyfikowanych potraw tradycyjnych daje Lubelszczyźnie jedną z najwyższych pozycji spośród innych regionów. Poznajmy zatem choć kilka z tych produktów, które zostały szczególnie docenione za swój wyjątkowy smak i regionalny charakter:

Cebularz lubelski

Okrągły aromatyczny placek wypiekany z pszennej miałkiej mąki i wypełniony aromatycznym farszem z cebuli to chyba najpopularniejszy produkt lubelskiej kuchni. Prawdziwy lubelski cebularz musi być przyrządzony według określonej receptury. Produkty do wypieku placka powinny pochodzić z regionalnych, uznanych i najlepiej ekologicznych gospodarstw. Więcej o cebularzu lubelskim poczytasz tutaj

Sękacz podlaski

Sękacz to znane już od czasów średniowiecza pyszne słodkie ciasto w kształcie stożka z wystającymi na około wypustkami. Jego receptura opiera się na użyciu bardzo dużej ilości świeżych jaj, masła, cukru, kwaśnej śmietany i wanilii. Sztuka wypieku sękacza jest niezwykle wyrafinowana, gdyż tradycyjne ciasto powinno być pieczone na dębowym stożkowym wałku w piecu elektrycznym lub opalanym drewnem. Sękacz piecze się bardzo powoli, stopniowo dolewając łyżką ciasta i kręcąc wałkiem. Mimo, iż przygotowanie tego ciasta jest dość kosztowne i pracochłonne, smak sękacza jest niezrównany.

Olej Świąteczny Roztoczański

Olej ten jest tłoczony z nasion rzepaku sianego z okolic Roztocza Środkowego, Grzędy Sokalskiej i Kotliny Zamojskiej. Rzepak, który rośnie w tym obszarze dzięki odpowiedniemu nasłonecznieniu w tradycyjnej metodzie tłoczenia oddaje znakomitej jakości olej, który cechuje intensywny zapach i żółty kolor.

Lubelski forszmak

Forszmak to bardzo gęsta i pożywna zupa. Przygotowywana jest na bazie mięsa drobiowego, szynki i wędzonego boczku z dodatkiem ogórków kiszonych. Forszmak powinien być zaprawiony naturalnym, koncentratem z pomidorów i podany w wydrążonym bochenku chleba.

Bułka wiejska

Tradycyjnie wypiekana pszenna bułka z przedziałkiem na środku. Musi być lekko sucha i posiadać lekko słony, mało sprężysty miękisz. Bułka wiejska powinna mieć wszystkie cechy wypieku przygotowanego przez dawne gospodynie. Do jej produkcji niezbędna jest dobra mąka typ 500, margaryna, sól, cukier, drożdże i woda. Formuje się ją ręcznie, a przedziałek na środku wykonuje drewnianym nożem. Przedziałek ten jest robiony właśnie w tym celu, by bułka nie wyrastała zbyt mocno i miała lekko zbity środek.

Świnia rasy puławskiej

Nie powinno nikogo dziwić, a szczególnie smakoszy mięsnych, że na Listę Produktów Tradycyjnych wpisano rasę świń wychodowaną jako pierwszą w Polsce.  Historia tej rasy sięga początków XX wieku. Mięso tych świń cechuje się wyjątkową jakością, doskonale nadaje się do wytwarzania wędlin długo dojrzewających.

Lubelska czekolada pitna

We wspomnieniach najstarszych mieszkańców Lublina utrzymuje się pamięć o piciu gęstej dobrej jakościowo czekolady w przedwojennych kawiarniach. Obecnie ten aromatyczny smakowity napój oferuje bardzo wiele lubelskich restauracji. Lubelska czekolada pitna powinna być wykonana z naturalnych produktów: z samej czekolady o różnej zawartości masy kakaowej, ze słodkiej i tłustej śmietanki, mleka krowiego oraz specjalnie wyselekcjonowanych dodatków. Do lubelskiej czekolady bowiem dodaje się przyprawy,  które w tym regionie od wieków były dostępne ze względu na lokalizację przy głównych szlakach handlowych. Bardzo smacznym dodatkiem do aromatycznego, gęstego napoju są również owoce takie jak maliny, gruszki, czy truskawki. Lubelszczyzna przoduje również w produkcji owoców, zatem nic dziwnego, że ich smak ubogaca czekoladę lubelską.

Pieróg biłgorajski

Popularny i znany na Lubelszczyźnie rodzaj placka, czy pasztetu wykonanego z kaszy gryczanej i ziemniaków. Jego smak urozmaicony jest dodatkiem kwaśnego białego sera, smalcu ze skwarkami, jaj  i śmietany. Piecze się go bez skórki, bądź też w skorupce wykonanej z ciasta drożdżowego. Do wypieku pieroga biłgorajskiego wykorzystuje się również przyprawy oraz miętę. Niegdyś pieróg był przygotowywany jedynie z okazji świąt, obecnie jest dość powszechnym i lubianym daniem na co dzień.

Współpraca

Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.

Image

Ciekawostki z Lublina
Wydarzenia, inwestycje, miejsca.

© 2022, NaszLublin.pl

Redakcja

ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

Kontakt

kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023