Hobby, porady i ciekawostki

Co ciekawego dzieje się w Lublinie?

Walentynki - dzień dla zakochanych

Walentynki - dzień dla zakochanych

Dzień św. Walentego, znane także jako Walentynki, jest międzynarodowym świętem przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy to święto 14 lutego co roku. W tym czasie wszyscy uzewnętrzniają swoją sympatię wobec swoich bliskich, przede wszystkim wobec swoich ukochanych osób. Obyczaj obchodzenia Dnia św. Walentego zapożycza z historii antycznego Rzymu, gdzie organizowano festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. W średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Współcześnie Dzień Św. Walentego świętowany jest na całej kuli ziemskiej, a oblubieńcy przekazują sobie na wzajem liściki, bukiety i prezenty, aby podkreślić swoją miłość. Jeśli wyszukujesz powodu, aby obchodzić Walentynki, dowiedz się nieco więcej o tej tradycji.

Święty Walenty - patron święta

Dzieje świętego Walentego jest dość skomplikowana i nie wyjaśniona do końca. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, św. Walenty był kapłanem i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został uwięziony za udzielanie chrztu świętego. Podczas pobytu w więzieniu, Walenty pomagał innym więźniom, a także cudownie uzdrawiał. Kolejna legenda podaje, że Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, która też była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty przekazywał jej liściki, podpisując się jako "Twój Walenty", co według niektórych dało początek tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dosyć zbliżona legenda opowiada o tym, że Walenty został uwięziony za nie przestrzeganie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał związku małżeńskiego każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty podobno udzielał potajemnie ślubów, za co wylądował w więzieniu. Tam zakochał się w ociemniałej córce strażnika. Dzięki Walentemu dziewczyna odzyskała cudownie wzrok. W końcu cesarz skazał Walentego na śmierć, a duchownego stracono 14 lutego. Kościół katolicki zatwierdził Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto świętować jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty w dzisiejszych czasach jest uznawany za patrona zakochanych, lekarzy a także chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Zwyczaje związane z Walentynkami

Walentynki to nadzwyczajny czas, kiedy wszyscy pragną wyrazić swoją czułość względem swoich bliskich. W tym dniu chętnie wymieniamy się upominkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Wybiera się też na romantyczne kolacje. Z okazji Walentynek najczęściej ofiarowuje się upominki takie jak na przykład czerwone róże, słodycze, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, oraz ręcznie robione prezenty czy też przedmioty osobiste. Znaczące jest to, żeby podarunek był konkretnie dobrany do osoby, która go otrzymuje i wyrażał miłość. Niektórzy uważają Walentynki jak marketingowy wytwór , jednak dla mnóstwa zakochanych to niezwykle ważny dzień, w którym mogą okazać swoją miłość. Ponadto to również doskonała sposobność do wyrażania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, ale także rodzinie i przyjaciołom. W Japonii, czy Korei Południowej, to kobiety obdarowują swoich mężczyzn podarunkami i kwiatami. W Polsce coraz częściej obchodzony jest także Dzień Singla, który ma pokazywać, iż czułość można świętować nie tylko w związku. Dzień Św. Walentegojest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, jaką przyjmuje się od bliskich i przyjaciół.

Współpraca

Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.

Image

Ciekawostki z Lublina
Wydarzenia, inwestycje, miejsca.

© 2022, NaszLublin.pl

Redakcja

ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

Kontakt

kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023