Hobby, porady i ciekawostki

Co ciekawego dzieje się w Lublinie?

Kosztowności królowej Elżbiety II

Kosztowności królowej Elżbiety II

Cenna kolekcja kosztowności od setek lat jest wpisana w dzieje monarchii. Symbole potęgi w każdym królestwie mówić miały o blichtrze i dobrobycie w państwie. Niemniej jednak to nie jedynie fundamentalne insygnium monarchii są najbardziej cenne.

Królowie wiecznie kochali przepych i otaczali się wysadzaną kamieniami biżuterią. Szczególnie monarchia brytyjska, która do tej pory funkcjonuje nazbierała ogromne kolekcje cennych i unikalnych klejnotów. W ostatnich tygodniach dosyć obszernie powiada się o biżuterii brytyjskiej familii w temacie schedy zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Bez liku wartościowych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest wręczane w linii prostej Windsorów od pokoleń. Istnieją też wyjątkowe klejnoty kupowane osobiście przez władców, w tym właśnie przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do drogocennej biżuterii. Co zatem z bez wątpliwości znajduje mieści się w skarbcu Royal Family? Które kosztowności stały się ulubionymi przez brytyjskich władców?

Bez wątpienia, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była potężna. Władczyni niemało wartościowych egzemplarzy zdobywała sama. Kochała broszki, w Skarbcu mieści się gigantyczny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju Elżbiety II. Jej zdaje się w największym stopniu znaną nieoficjalną biżuterią był sznur pereł, zauważalny jest na licznych zdjęciach z mniej podniosłych dyplomatycznych spotkań. Jednakże prawdopodobnienajwięcej ekscytacji wyzwalały tiary. Są nimi klejnoty, jakie możemy oglądać jedynie podczas najważniejszych królewskich uroczystości. Tiary są symbolem wszystkich wysublimowanych i szlachetnych pań należących do rodziny królewskiej. Wiele z tych najbardziej cennych należała do królowej, bez wątpienia zostaną w najbliższej rodzinie. Wiadomo jednak, że tiary to wartościowy element biżuterii, który był niezwykle ochoczo wypożyczany ze szkatuły królowej na prośby innych dam. Pośród tych kosztownych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, sformowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Przepiękna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau utworzona w stylu Art Deco została użyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną zaś tiarą nie dawno zmarłej królowej była tiara królowej Marii z Teck, toteż diadem zwykle nazywany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To zapewne najbardziej znana tiara, dlatego że uwidoczniona jest na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot posiada także ciekawe dzieje, zakładana przez wiele dam z rodziny królewskiej, w tym również księżnej Diany. Inna niepowtarzalna tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie była wyjmowana ze skarbca, jednak gdy pojawiła się na głowie każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska rubinowa tiara została zakupiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Niesłychanie często pojawiała się okazja do podziwiania tą przecudowną tiarę ukształtowaną z diamentów i rubinów wyjętych z innych kosztowności, monarchini ochoczo ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niezmiernie często Tiara Cambridge Sapphire Parure została zamówiona w XIX w, była ulubioną ozdobą królowej Marii z Teck, Tiarę zbudowano z ogromnej liczby diamentów i szafirów, dzisiaj ma status tiary nienoszonej. Analogicznie jak cudna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, sporządzona z z około sześciuset siedemdziesięciu. Z kolei diadem stanowy Króla Jerzego IV może być wyłącznie noszony przez monarchinie. od momentu jej skonstruowania używały go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Naturalnie elementarnymi klejnotami rodziny królewskiej są emblematy nazywane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najcenniejszy pełny zbiór regialiów na ziemi. Naczelnym elementem jest korona św. Edwarda, przystrojona diamentami, rubinami i szafirami. Cały zbiór królewskich symboli koronnych składa się z 23 578 kamieni szlachetnych, w tym słynny diament Cullinan ważący 530 karatów zatopiony w berle monarchy. Na symbolach znalazły się także herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda zakłada się wyłącznie w trakcie koronacji władcy, na innych istotnych uroczystościach używana jest już delikatna korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od 1831 r szykuje się oddzielną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii kwalifikuje się także przedmiotów. Wśród nich są w szczególności pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, trąbki a także inne przedmioty złączone z przeróżnymi okazjami królewskimi. Niemal wszystkie klejnoty królewskie możemy na co dzień podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Współpraca

Prowadzisz ciekawy biznes w Lublinie?
Napisz o tym.

Image

Ciekawostki z Lublina
Wydarzenia, inwestycje, miejsca.

© 2022, NaszLublin.pl

Redakcja

ul. Bursztynowa 31,
20-576 Lublin

Kontakt

kontakt@naszlublin.pl
tel: 606 281 023